Je to náročné?
Kaktusy a sukulenty sprevádzajú rôzne mýty o tom, ako je ťažko ich s úspechom pestovať. Jeden taký hovorí, že veľmi ťažko kvitnú, resp. že kvitnú raz za sedem rokov. V skutočnosti nie je ťažké starať sa o kaktusy. Je možné dosahovať uspokojivé výsledky dokonca aj vtedy, ak nemáme úplne ideálne podmienky a znalosti. Existuje veľa krásnych, pravidelne kvitnúcich exemplárov pestovaných ľuďmi bez akýchkoľvek znalostí o suchomilných rastlinách, starajúcich sa o svoje pichľavé miláčiky iba intuitívne.
Keďže pôvodné životné prostredie nie je vždy ku kaktusom žičlivé, vyvinuli sa na neobyčajne životaschopné rastliny, ktoré znesú naše nedostatky v starostlivosti. Spravidla nemajú vôbec nič proti tomu, ak ich občas zabúdame poliať alebo odcestujeme v lete na dva či tri týždne na dovolenku bez toho, že by sme si niekoho vybavili na ich polievanie. Samozrejme, opak im môže ublížiť – nie sú to bahenné rastliny, nevedia dlhodobo prežiť v rozmáčanom substráte
.
Americké kaktusy a africké sukulenty sú vhodné kvetiny pre každého, kto ich má rád. Môže mať v byte málo miesta a k dispozícii iba povedzme parapetnú dosku okna smerom na juh, prípadne východ, menej vhodný je západ. Úplne nevhodný je iba sever. Existuje veľa malých, pekne a pravidelne kvitnúcich druhov, ktoré vydržia aj bytové podmienky. Stačí urobiť správny výber a dodržiavať určité skromné zásady starostlivosti. Najdôležitejšie faktory starostlivosti o kaktusy a sukulenty sú substrát, teplo, svetlo, voda.
Substrát
Dnes je bežne predávaná zemina na pestovanie kaktusov a sukulentov. Tiež som ju vyskúšal. Nie je však nutné ju kupovať. Kto chce, môže si substrát vyrobiť sám a dovolím si tvrdiť, že každý pokročilý pestovateľ suchomilných rastlín tomu dáva prednosť. Namieša rastlinám takú zmes, ktorá najväčšmi zodpovedá ich nárokom. Pre začiatok však každý vystačí s jednoduchou zásadou: substrát má byť priepustný s určitým podielom minerálnych látok. Jeho základom je dobrá záhradná zem bez nezotletých prímesí (napr. vzatá z krtincov), ďalej rašelina (ja používam miesto rašeliny kokosové vlákno Lignocel) a štrk. To všetko v približnom pomere 1:1:1. Niektorí praktici odporúčajú primiešavať určitý diel nahrubo pomletej antuky (bez prachu) alebo agroperlitu. Je možné používať aj mnohé iné receptúry priepustného substrátu. Až začnete kaktusy a sukulenty pestovať, uvidíte, že úspech nezávisí ani tak od presného zloženia substrátu, ako skôr od toho, či rastliny majú splnené aj ďalšie nároky, najmä teplo, svetlo a vodu.
Ako a kedy presadzovať?
Ako: V závislosti od podmienok, ktoré máme, volíme nádobky na pestovanie kaktusov a sukulentov. Prírode najbližšie je pestovanie viacerých kusov vo väčších miskách (plechových, plastových, polystyrénových iných), avšak obľúbené je najmä ich pestovanie v rôznych nádobkách. V súčasnosti sa preferujú platové kvetináče pred klasickými hlinenými črepníkmi z toho dôvodu, že ich netreba tak často polievať, čo má pozitívny vplyv na dlhšie zachovanie kvalitného substrátu. Staršie príručky a niektoré zahraničné zdroje sa vyjadrujú v tom zmysle, že pri presadzovaní je potrebné dbať na to, aby sa čo najmenej poškodili korene kaktusov a sukulentov a že potom je nutné niekoľko týždňov rastliny nepolievať. Novšie publikácie odporúčajú naopak korene zbaviť pôvodného substrátu, výrazne ich skrátiť, nechať tak 5 dní v suchu a teple zaschnúť a potom zasadiť. Mierne poliať možno už o 10 dní. Ja to robím spravidla tak, že ich zavlažím „podmokom“ – zospodu a veľmi mierne. Skoro dorastie nový, zdravý a rozvetvenejší systém koreňov, ktorý bude schopný spoľahlivo vyživovať rastlinu.
Kedy: Presadzovať treba vtedy, ak je to nutné. To môže znamenať všeličo. Buď sú už na daný kvetináč priveľké, alebo neboli dlho presádzané, alebo sa tiesnia v miske či máme podozrenie na chorobu koreňového systému, atď. Pokiaľ používame kvetináče spravidla použijeme neveľký, iba o číslo väčší od predchádzajúceho. Vykonať to možno temer kedykoľvek, ale treba dodržiavať určité zásady. Kaktusy nemožno presadiť a čakať, že budú rásť, ak nemáme pre nich dostatok tepla, slnka a vody. Ak sú zimné mesiace a rastliny zimujeme v chlade, presadzovať ich síce možno, ale treba nechať dlhšie zaschnúť korene v teplom, vykurovanom priestore a v žiadnom prípade nesmú dostať vodu! Tú až v jari. Chladno, vlhko v kombinácii s nedostatkom slnečného svitu a tepla privodí väčšine kaktusov a sukulentov záhubu.
Teplo a svetlo
Teplo podporuje rast kaktusov a sukulentov. Väčšina z nich znáša aj extrémne teploty. No bez dostatočného množstva svetla (to väčšinou znamená dostatok slnečného osvitu) tiež likviduje rastlinu. Teplo ju provokuje k rastu a napriek tomu, že jej nedáme vodu, rastie z vlastných zásob živín a vyťahuje sa, je nevzhľadná, spravidla nekvitne a v určitých prípadoch aj zhynie. Z tohto dôvodu nie sú vyhovujúce na zimovanie kaktusov parapety na oknách celoročne vykurovaných izieb.
Zimovať väčšinu kaktusov a sukulentov je najlepšie na svetlom mieste, kde teplota neklesá pod 5° C a nepresahuje 12°C. Toto si však treba upresniť podľa druhov, ktoré pestujeme. Sú niektoré zimovzdorné druhy, ktoré tolerujú mrazy, kým iné vyžadujú pomerne vysoké teploty, najmä spomedzi sukulentov.
Temer všetky kaktusy a sukulenty milujú teplo a slnečný svit. V jari však musíme byť opatrní, ak vystavujeme kaktusy a sukulenty slnku prvýkrát. Týka sa to najmä rastlín, ktoré prezimovali na temnom mieste. Slnko ich môže popáliť, následkom čoho majú nepekné škvrny alebo i zhynú. Pomôže čerstvý vzduch a tienenie. Na to používame rôzne sieťky alebo špeciálne tieniace materiály.
Juh alebo východ sú optimálne stanoviská pre kaktusy a sukulenty. Keď dostávajú slnečný svit iba od západu, ľahko sa popália a horšie rastú i kvitnú. Ak máme rastliny v skleníku a predpovedajú horúci deň v čase, keď nie sme doma, otvorme radšej dvere i okna skleníka vopred. Chlad znesú, ale teploty nad 40°C im už dobre nerobia!
Voda
Tu hrozí najväčšie nebezpečenstvo strát rastlín, lebo pri aplikácii vody sa chybuje. Zlatým pravidlom je v zime nepolievať (spravidla polovica októbera – polovica marca), lebo rastliny potrebujú „spať“. V období rastu zase platí pre veľké množstvo druhov to, že polievať máme iba vtedy, ak zem úplne vyschla. Rastliny postavíme do misky s vodou a necháme ich tam tak dlho, až uvidíme, že povrch zvlhol.
Niektorí špecialisti odporúčajú zaužívať si pravidlo polievať dospelé rastliny raz týždenne v určitý deň a hodinu. Taký zvyk nás ochráni pred nebezpečenstvom prelievania. Je zrejmé, že rastliny umiestené vnútri domu na okne budú vysychať pomalšie, kým tie, ktoré sú v skleníku, oveľa rýchlejšie.
Ak je to technicky možné, najlepšie je používať dažďovú vodu, lebo bežná pitná voda býva chemicky upravená a často aj príliš tvrdá s veľkým obsahom alkalického vápnika. Pri používaní tvrdej vody sa radí upravovať jej hodnotu pH. Hodnota pH indikuje, či je voda neutrálna (pH 7), kyslá (menej ako 7) alebo zásaditá (viac ako 7). Pitná voda by mala mať pH medzi 6,5 až 9. Až na výnimky, kaktusy a sukulenty neznášajú vysoko alkalické prostredie, preto pH hodnota vody na polievanie by mala byť skôr nižšia ako 7.
Polievanie obmedzujeme nie len v zime, ale aj v najteplejších dňoch mesiaca júla. Vtedy rastliny stagnujú a pri polievaní im môže poškodiť hniloba.
S aplikáciou vody súvisí hnojenie. Kaktusy a sukulentu nie sú náročné na prísun živín. Nadbytok dusíku, ktorý podporuje rast, znižuje šance na kvety. Ak používame nejaké hnojivo, potom opatrne a podľa návodu, nie príliš často. Nemám to odskúšané, ale čítala som, že ak máte doma akvárium a meníte vodu, môžete ju použiť na pohnojenie, nakoľko výkaly rybičiek obsahujú množstvo výživných látok.
Boj proti škodlivému hmyzu
Kaktusy majú veľa „priaznivcov“ spomedzi škodlivého hmyzu. Keď robíme výsevy, ohrozuje ich najmä sciára, malá muška asi 1 – 2 mm veľká, larvy ktorej poškodzujú semenáčiky. U dospelých rastlín často bojujeme s koreňovkou, ktorá vyzerá ako biela vata na koreňoch, ale keďže ju nevidíme, jej prítomnosť sa prejaví až po dlhšom čase na fyziognómii rastlín. Ďalej sa často vyskytuje na kaktusoch a sukulentoch červec citrónový a červený pavúčik. Dokážu narobiť veľa škody. V špecializovaných obchodoch nám poradia, ktoré prípravky možno spoľahlivo aplikovať, aby sme sa tohto nepríjemného a škodu robiaceho hmyzu zbavili. Kto nechce používať pesticídy, môže to skúsiť s tabakovým výluhom, ktorým riadne postrieka rastliny a poleje substrát pri zálievke.
|